back arrow חזרה לקורסים

5 המושגים שכל סטארט-אפ מתחיל חייב להכיר

  • מאת: אביעד שורק (Aviad Sorek)
  • אוג 30, 2023
  • |
  • 2 min.

הקמת סטארט-אפ מתחיל וחדש הוא מסע מרגש שמגיע עם המון אתגרים. בין ההיבטים הרבים שיזם בתחילת דרכו חייב ללמוד, גיוס כספים הוא מרכיב מרכזי.
בחרנו לעשות לכם נחיתה ורכה ולתת לכם הסבר על חמישה מושגים חשובים שאתם צריכים לדעת כדי להגיע לתהליך גיוס הכספים מוכנים יותר.

1. מה זה VC?

Venture Capital (הון סיכון) או בקיצור – VC. הון סיכון הוא מימון המגיע מקרנות הון סיכון עבור סטארט-אפים בשלבי גיוס ההון המוקדמים (Early Stage) וגם בשלבים מאוחרים יותר במחזור החיים של הסטארט-אפ. לרוב, המימון העיקרי יגיע מהקרנות הללו. משקיעי הון סיכון הם אנשים או חברות (קרנות) שמשקיעים בעסקים מבטיחים בתמורה להון עצמי. החיסרון במימון זה לבעלי הסטארט-אפים הוא שהמשקיעים הופכים לבעלים חלקיים של החברה, ובדרך כלל מקבלים ביטוי בהחלטות הסטארט-אפ. היתרון הוא שהזרמת הכספים מאפשרת צמיחה מהירה, ומשאבים הדרושים לסטארט-אפים כדי להגדיל את הפעילות, לפתח מוצרים ולהגיע לשווקים חדשים.
ללא קרנות ההון-סיכון כנראה שתעשיית ההייטק לא הייתה מתפתחת, או לפחות לא צומחת במהירות רבה. קרנות ההון-סיכון מפזרות את כספי המשקיעים לפי מדיניות השקעה ידועה מראש. אורך חיי הקרנות הוא כ-7-10 שנים ולעיתים גם יותר.

2. מה זה Due Diligence?

Due Diligence (בדיקת נאותות) או בקיצור – DD. בדיקת נאותות היא מחקר שנועד להעריך את רמת הסיכון בעסקה מסוימת ובמקרה של קרנות הון-סיכון – לבחון לעומק את סיכוייו של סטארט-אפ להצליח ולהניב תשואה על ההשקעה. בדיקת הנאותות כוללת ניתוח היסטורי, משפטי, עסקי, חשבונאי, פיננסי, שיווקי וכל תחום רלוונטי אחר עבור משקיעים פוטנציאליים. למשל, בדיקת הנאותות תכלול ניתוח של המוצר או השירות שחברה מפתחת, ניתוח של הצורך שהם רוצים לענות עליו, בדיקה של יתרונות הסטארט-אפ מול המתחרים בשוק, בחינה של שלבי הפיתוח, בדיקה משפטית של הפטנט וכו'. בסופו של דבר הכל מזוקק למסקנה אחת – האם כדאי להשקיע בסטארט-אפ או לא.

מה זה Elevator Pitch?

Elevator Pitch (נאום מעלית). תארו לעצמכם שאתם נכנסים למעלית, ושם אתם נתקלים במשקיע המושלם או הלקוח הפוטנציאלי שחלמתם עליו. יש לכם בדיוק 30 שניות (במעליות של היום אפילו פחות) כדי ליצור נאום שיגרום לסטארט-אפ שלכם להצית לו ניצוץ בעיניים. זהו Elevator Pitch – סיכום תמציתי ומשכנע של הסטארט-אפ שלכם שמדגיש את הערך הייחודי שלו, שוק היעד וההשפעה הפוטנציאלית שלו. שליטה בנאום מעלית חיונית למשיכת תשומת לב וליצירת רושם מתמשך בקצב המטורף של עולם הסטארט-אפים.

4. מה זה CFO?

Chief Financial Officer (סמנכ"ל כספים) או בקיצור – CFO. למרות שהמונח הזה עשוי להיראות מובן מאליו, תפקידו של סמנכ"ל כספים בסטארט-אפ הוא הרבה מעבר לניהול כספים. סמנכ"ל כספים הוא שותף אסטרטגי שעוזר להנחות החלטות פיננסיות, לייעל את הקצאת המשאבים ולהעריך את הכדאיות הפיננסית של אסטרטגיות עסקיות. עבור סטארט-אפים, CFO מיומן הוא הנווט החשוב בים הסוער והמטלטל של גיוס כספים.

5. מה זה IPO?

Initial Public Offering (הנפקה ראשונה לציבור) או בקיצור – IPO. הנפקה ראשונית לציבור היא אבן דרך משמעותית עבור סטארטאפים מצליחים רבים. זהו התהליך שבו חברה בבעלות פרטית מציעה את מניותיה לבורסה לניירות ערך או לציבור, ובעצם הופכת לחברה ציבורית. IPO מספק לסטארט-אפ גישה למאגר רחב יותר של הון, שיכול לשמש לצמיחה והתרחבות נוספת. עם זאת, מסע ההנפקה כרוך בהכנה יסודית ועמידה בדרישות הרגולטוריות, מה שמחייב הבנה ברורה של התהליך.

אל תתמודדו עם הגיוס לסטארט-אפ לבד

חמשת הביטויים שהצגנו כאן הם רק קצה הקרחון של המושגים, התהליכים והתובנות שחשוב להכיר בתהליך גיוס הכספים לסטארט-אפ. חשוב לזכור שבניית צוות חזק, איתור השקעות והובלת הסטארט-אפ שלכם להצלחה ארוכת טווח דורשים לא רק רעיונות חדשניים אלא גם הבנה של ההיבטים השונים של ניהול הסטארט-אפ. בתהליך גיוס הכספים בעל התפקיד שיהיה יד ימינכם הוא סמנכ"ל הכספים. השקעה בסמנכ"ל כספים מיומן ומקצועי תחסוך לכם זמן יקר ותעזור לכם ולסטארט-אפ לצמוח ולהצליח.

Author Image

אביעד שורק (Aviad Sorek)

שותף מייסד ומנכ"ל