back arrow חזרה לקורסים

מה כוללים שירותי CFO לסטארטאפים?

 • מאת: צליל דג'אווי (Tslil Djaoui)
 • דצמ 28, 2022
 • |
 • 3 min.

סטארטאפים בתחילת דרכם נמצאים במלכוד: מצד אחד, כסף הוא משאב קריטי ולכן יש צורך באיש מקצוע מיומן ומנוסה שיוביל את ניהול המשאב הזה, כלומר CFO. מצד שני, העסקת CFO במשרה מלאה היא הוצאה גבוהה מדי. למלכוד הזה יש פתרון יעיל להפליא – Outsourcing. מה כוללים שירותי CFO לסטארטאפים? באילו שלבי התפתחות הם הופכים ממועילים להכרחיים? מהן האיכויות החשובות ביותר של CFO חיצוני? בעמוד זה תמצאו תשובות לשאלות אלה, ואחרות.

מה כוללים שירותי CFO לסטארטאפים?

באופן טבעי הפעילות של כל CFO חיצוני מותאמת לצרכים הספציפיים של כל סטארטאפ בכל נקודת זמן. בין השאר, כוללים תחומי האחריות של השירות את הנושאים הבאים:

 • אופטימיזציה של ההתנהלות הפיננסית – בהתאם ליעדי הסטארטאפ. בזכות הרכיב הזה כל שקל בקופה של החברה מניב מקסימום תועלת. כשאין כסף עודף בקופה – ומן הסתם לסטארטאפים בשלבים הראשונים אין כסף עודף – ניצול יעיל של המשאבים הקיימים הוא קריטי.
 • בקרה הדוקה על התקציב ועל תזרים המזומנים, לרבות תחזיות לעתיד – על-מנת שבקופת החברה יהיה תמיד מספיק כסף כדי לממן את הצרכים החיוניים בהתאם לשלב שבו היא נמצאת. בהקשר זה כדאי להדגיש שזוהי אחת מנקודות התורפה הנפוצות: ללא תחזית מדויקת ובעיקר מציאותית, סטארטאפים עלולים למצוא את עצמם "פתאום" בלי כסף ולכן ללא היכולת להמשיך במסע (CFO מנוסה מזהה מראש תרחישים שמובילים למצב כזה וכך גם מונעים את התממשותם).
 • תובנות שמהוות בסיס לקבלת החלטות מיטביות – כדי להגיע להחלטה הנכונה ביותר בכל צומת, נדרשת תמונת מצב מפורטת מאוד, עדכנית לחלוטין ובעיקר בהירה ונוחה להבנה. שירות CFO לסטארטאפים אוסף את כל הנתונים העדכניים והרלוונטיים ומתרגם אותם לתובנות שגם מי שאינו מומחה פיננסי יוכל להבין במהירות. הרווח לסטארטאפ: היכולת לגבש אסטרטגיה אופטימלית בכל תחום פעילות ולהתמודד בהצלחה עם כל מכשול.
 • הובלת גיוסי הון – כל גיוס הון הוא תהליך רגיש במיוחד עבור כל סטארטאפ. כשבחברה יש CFO, גם אם על בסיס מיקור חוץ, יש מי שיבנה תוכנית עסקית שהיא גם משכנעת וגם אמינה, מי שיכין את כל הדוחות הנחוצים, מי שיענה לשאלות של המשקיעים הפוטנציאליים במהירות ועם הנתונים הנכונים ובאופן כללי מי שיטפל בכל ההיבטים הפיננסיים של גיוס הכספים.
 • ייעוץ בנוגע לסוגיות הכלכליות – בחוזי שכירות, הסכמים מול ספקים, מול בנקים ובאינטראקציות רלוונטיות נוספות, כולל תגמולים לעובדים (למשל התייחסות מקיפה להקצאת אופציות).
 • בדיקות נאותות מקיפות ומעמיקות – כשעל הפרק מיזוג עם חברה אחרת או רכישתה.
 • ניהול הדיווחים לרשויות – התנהלות שגויה מול רשות המיסים ורשויות אחרות, גם אם הטעות בוצעה בתום לב, עלולה לעלות לסטארטאפ ביוקר. CFO מוודא שהחברה מתנהלת כחוק ושכל הדוחות מופקים בהתאם לכללים החשבונאיים.

ויש עוד דבר חשוב ששירותי CFO מספקים לסטארטאפים, וליתר דיוק לבעלים: שקט נפשי וכן ואת היכולת להתרכז בדבר שהם יודעים לעשות הכי טוב, פיתוח המוצר שלמענו הוקמה החברה.

 

החשיבות של שירותי CFO פרואקטיביים

הבסיס של שירותי CFO לסטארטאפים שהתועלת מהם גבוה במיוחד הוא כמובן בקיאות מקצועית. אבל בגלל המאפיינים הייחודיים של סטארטאפים והאתגרים המשמעותיים שאיתם הם מתמודדים בשלבים הראשונים לחייהם, נדרשת עוד איכות מהותית: פרואקטיביות. 

שירות איכותי הוא כזה שלא רק מנפיק דוחות אלא עושה הרבה מעבר, ובפרט מספק תובנות יקרות ערך באופן פרואקטיבי ועוזר לסטארטאפ לבנות אסטרטגיה אופטימלית לקראת הגיוס הבא שלו.

אילו סטארטאפים נתרמים משירותי CFO?

הקמת סטארטאפ היא חוויה מרגשת. ניהול חברה מסוג זה כולל רגעים מרגשים אבל גם קשיים רבים, ואי אפשר להתעלם מהעובדה שסיכויי ההצלחה הם לא גבוהים.

התרומה החשובה ביותר של שירותי CFO לסטארטאפים היא מניעת מצב שבו מיזם עם היתכנות אמיתית, רעיון מקורי, מוצר שיש בו צורך נרחב ואנשים מעולים נכשל רק בגלל קשיים פיננסיים. ולמעשה נכשל רק בגלל התנהלות כלכלית לא מיטבית.

בהקשר זה כדאי לזכור שהפן הכלכלי בא לידי ביטוי בכל המרכיבים של הפעילות. כך למשל קבלת החלטות כמו הגדלת תקציב השיווק, מעבר למשרד מרווח יותר או התחלת פעילות במדינה חדשה ללא בסיס נתונים מקיף מספיק וללא ניתוח מקצועי שלהם עלולה לפגוע בחוסנו של הסטארטאפ, לעכב במידה ניכרת יישום תוכניות חשובות ואפילו לאיים על המשך קיומה של החברה. באופן דומה פעולות דוגמת הענקת אופציות לצוות בלי להתייחס לסוגיות רלוונטיות כמו מיסוי עלולות לגרום להפסדים לא מחויבי המציאות (במקרה הזה גם לחברה וגם לעובדים).

בהתאם, התשובה לשאלה אילו סטארטאפים נתרמים משירותי CFO היא בעצם כולם. ואם להיות ממש מדויקים: כל סטארטאפ שזקוק לניהול מקצועי של הנושא הפיננסי ועדיין לא יכול להרשות לעצמו CFO במשרה מלאה. בפרט מומלץ בחום להיעזר בשירות זה לקראת גיוס הון – לפחות רבעון אחד לפני התחלת התהליך.

היתרונות של שירות CFO לסטארטאפים של The-Founders

מעבר לניסיון הספציפי בעבודה עם סטארטאפים, ניסיון שבא לידי ביטוי בכל המרכיבים של שירותי ה-CFO, יש ל-The-Founders עוד יתרון משמעותי: אנחנו גדולים אבל לא גדולים מדי. בהתאם אנחנו יודעים לספק את כל השירותים הנחוצים בכל היקף מבוקש ומחויבים לחלוטין לכל לקוח ולקוחה.

המחויבות באה לידי ביטוי בזמינות גבוהה מאוד, בנחישות למצוא את המענה המדויק והמשתלם לכל צורך, בליווי הצמוד וביחס האישי – על-מנת להבטיח שהסטארטאפ יזכה בבסיס הכלכלי היציב ביותר שיש בדרך להצלחה.

 

מעוניינים בשירות CFO לסטאטראפ שלכם? צרו קשר

Author Image

צליל דג'אווי (Tslil Djaoui)

מנהלת שיווק